EUROPEAN VOCATIONAL SKILLS WEEK 2019 PO PRVI PUTA OBILJEŽEN U GIMNAZIJI VUKOVAR

Autor: Tijana Pavliček, 14. 10. 2019.

Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju godišnja je kampanja pokrenuta 2016. godine, osmišljena u svrhu promicanja strukovnog obrazovanja i osposobljavanja održavanjem niza manifestacija diljem Europe na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.

Projektni tim Gimnazije Vukovar u sastavu Matko Gašparić, Matija Hardi, Ivan Kolar i Marko Macura, predvođeni svojim mentorima Sanjom Pavlović Šijanović i Davorom Šijanović, željeli su interaktivnom izložbom svojih Arduino projekata pružiti podršku kampanji za strukovno obrazovanje i pokazati da je stjecanje novih digitalnih znanja i  vještina nužnost ne samo strukovnog, već i gimnazijskog obrazovanja, budući da brza digitalna transformacija gospodarstva i društva zahtjeva sve veću razinu digitalnih vještina i kompetencija u svim aspektima života. Projektni tim vukovarske gimnazije izložio je svoje projekte Pametni grad Vukovar i Seizmograf, održao predavanje i radionicu o načinima uporabe i programiranja Arduino komponenti te odgovarao na pitanja zainteresiranih posjetitelja. Izložbi su prisustvovali svi učenici škole u različitim vremenskim razdobljima u skupinama, kako bi se ostvarila viša razina interakcije i edukacije te kako bi se moglo odgovoriti na što veći broj pitanja posjetitelja. Naš događaj prijavili smo i na službenoj stranici European Vocational Skills Week 2019 https://ec.europa.eu/social/vocational-skills-week/. On je jedan od 1090 događaja koji se provode u 45 zemalja te ujedno i jedan od 34 događaja u Republici Hrvatskoj. Organizacijom događaja tijekom trajanja Europskog tjedna strukovnih vještina željeli smo pokazati da kvalitetno obrazovanje, i strukovno i gimnazijsko, ima isti cilj, a to je razvijati kreativni i inovativni potencijal učenika, jer samo kontinuirano  i permanentno usavršavanje tijekom čitavog života predstavlja ključ za poboljšane mogućnosti zapošljavanja, bolju integraciju u društvo i aktivno građanstvo.

Gimnazija Vukovar / Šamac 2, HR-32000 Vukovar / www.gimnazija-vukovar.skole.hr / administracija@gimnazija-vukovar.skole.hr