LUCIJA KOLAR ODUŠEVILA DEBATIRANJEM NA TEMU BACANJA HRANE

Autor: Tijana Pavliček, 28. 5. 2020.

Gimnazija Vukovar odabrana je za sudjelovanje u EU debati na temu “Jesmo li tijekom izolacije postali svjesni otpada od hrane ?„.

Prošle godine u svibnju održana je prva debata u Gimnaziji Vukovar na kojoj su se učenici ove škole prvi puta iskušali u debatiranju na temu bacanja hrane, pod vodstvom predstavnice Centra za edukaciju i informiranje potrošača Tanje Popović Filipović. Upravo su vukovarski gimnazijalci odabrani kao najbolji među pet srednjih škola u Hrvatskoj koje su sudjelovale u izboru koji im je omogućio da predstave svoju zemlju na EU debati.

Mladi iz Hrvatske, Rumunjske, Litve, Latvije, Bugarske i Estonije debatirali su danas (27.5.2020) na temu bacanja hrane tijekom pandemije. Debata se provodila unutar projekta „Globalni pristup učenju o stvaranju otpada iz hrane“ koji sufinanciraju Europska komisija i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Hrvatsku su predstavljale Lucija Kolar i Naomi-Marie Spork, učenice Gimnazije Vukovar. Mladi su branili dvije argumentacije: DA – to je prilika za promjenu i NE – izolacija nije promijenila ništa. Dotakli su se globalnih posljedica otpada od hrane i razgovarali o vezi između potrošnje hrane (i otpada), širenja agroindustrije (krčenja šuma) i širenja koronavirusa. Debata se mogla pratiti uživo preko Youtube kanala.  Sudionici su iznosili svoje stavove, postavljali pitanja jedni drugima i odgovarali na pitanja stručnog žirija i sve to na engleskom jeziku. Lucija Kolar osvojila je 4. mjesto i time ponosno predstavila svoju školu, grad Vukovar i Republiku Hrvatsku.

« Ožujak 2024 »

Gimnazija Vukovar / Šamac 2, HR-32000 Vukovar / www.gimnazija-vukovar.skole.hr / administracija@gimnazija-vukovar.skole.hr