Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. - 2014.

Autor: Administrator , 28. 3. 2015.

Hrvatski sabor donio je 29. listopada 1999. Odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kako bi se dostojanstveno i primjereno odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode.

Bitka za Vukovar započela je 24. kolovoza 1991. U iznimno je teškim uvjetima oko 1800 hrvatskih branitelja uspjelo zaustaviti daleko nadmoćnijeg i brojnijeg neprijatelja.

Sredinom studenoga 1991. iscrpljeni branitelji više nisu mogli pružati otpor te je 18. studenog Vukovar pao. Na taj se dan građani Hrvatske prisjećaju stradanja hrvatskih branitelja i civila, žrtava za slobodnu i neovisnu Hrvatsku.

Grad koji je trebao biti osvojen u nekoliko dana, pružao je otpor gotovo tri mjeseca i u tom je periodu Hrvatska uspjela organizirati vojsku i obranu zemlje. Herojstvo branitelja Vukovara udarilo je temelj za kasnije vojne pobjede hrvatskih snaga koje su dovele do potpunog oslobođenja zemlje. Zbog svega toga Vukovar je postao simbolom oko kojega se okuplja cijela nacija.

Počast Vukovaru i svim žrtvama  odali su učenici i djelatnici naše gimnazije  koji su prigodnim  programima obilježili  Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.

16. studenoga 2014. u Hrvatskom domu Vukovar naši učenici pod vodstvom svojih profesorica: Giane Marović Zeko, Tijane Pavliček i Vesne Karaule izveli su korski recital “Sunčani grad” Radovana Ivšića -predvečernji  spomen na žrtvu Vukovara 1991.

17.studenoga 2014. u dvorani Gimnazije Vukovar, učenici i djelatnici domaćini ugostili su roditelje, te učenike, djelatnike i ravnateljicu prve hrvatske sušačke gimnazije iz Rijeke. Nakon pozdravnog govora ravnatelja škole Davora Šijanovića, prof., učenici vukovarske gimnazije izveli su prigodan program pod vodstvom svojih profesorica: Nine Salatović i Sanje Matičić. Nakon prigodnog programa uz molitvu i sjećanje na žrtve Vukovara , upaljene su svijeće ispred zgrade Gimnazije.

18.studenoga 2014. obilježen je sudjelovanjem učenika i djelatnika na Križnom putu u Koloni sjećanja.

20. studenoga 2014. povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, u vukovarskoj Gradskoj knjižnici održan je 10. novinarsko-književnički susret „Grad – to ste vi“, posvećen novinaru i uredniku Hrvatskoga radio Vukovara i književniku Siniši Glavaševiću. Novinarsko-književnički susret ove se godine održava da se prekinuti glas Siniše Glavaševića nikad ne zaboravi. Tijekom programa 10. novinarsko-književničkih susreta Glavaševićeve „Priče iz Vukovara“ čitali su učenici vukovarske Gimnazije (DOMINIK ŠKARICA, MAGDALENA KALAZIĆ, DOMINIK KLARIĆ, IRIS LJUBIĆ I DINO MILIČEVIĆ), a program je upotpunjen njegovim ratnim radijskim izvješćima iz opkoljenoga grada. Novinar Hrvatskoga radio Vukovara Siniša Glavašević ubijen je na Ovčari 20. studenoga 1991. zajedno s ranjenicima i civilima odvedenim iz vukovarske bolnice. Novinarsko-književnički susret „Grad – to ste vi“ utemeljili su Hrvatsko novinarsko društvo, Društvo hrvatskih književnika, Hrvatski radio Vukovar i vukovarska Gradska knjižnica.

Na taj  način učenicima se pokušava približiti i ispričati novija hrvatska prošlost, kako bi sa ponosom i dostojanstvom živjeli svoju budućnost, bez sumnji i predrasuda o Domovinskom ratu, njegovim žrtvama i hrabrim ljudima.

« Svibanj 2024 »

Gimnazija Vukovar / Šamac 2, HR-32000 Vukovar / www.gimnazija-vukovar.skole.hr / administracija@gimnazija-vukovar.skole.hr