Učenici Gimnazije Vukovar koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličkom pismu, sudjelovali su u projektu „Čuvanje identiteta preko kreativnog čitanja srpske književnosti i pisanja ćirilicom“ koji je financiran od strane Ministartsva kulture i informisanja Republike Srbije. Naime, Gimnazija Vukovar se prijavila na natječaj iz oblasti kulturnog djelovanja Srba u inozemstvu ovog ministarstva te dobila financijsku potporu. Projekt je imao cilj da potakne srednjoškolce na uklјučivanje u aktivnosti koje imaju za cilј čuvanje, njegovanje i razvitak kulturnog i nacionalnog identiteta kod mladeži s posebnim naglaskom na srpski jezik i ćiriličko pismo. Pored toga, cilј ovog projekta bio je i promoviranje i unaprijeđivanje opće čitalačke kulture učenika; razvijanje sposobnosti razumijevanja i tumačenja pročitanog; razvijanje različitih vrsta pismenosti, unapređivanje uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije, poticanje istraživačkog učenja i kritičkog mišlјenja te nadograđivanje znanja stečenih u školi. U drugoj polovini 2021. godine učenici su sudjelovali u raznim aktivnostima. U srpnju su bili na Dudiku gdje su prigodnim recitalom sudjelovali u komemoraciji pod nazivom „Sjećanje na žrtve Dudika“. U listopadu su sudjelovali na „Brankovim danima u Vukovaru“ kao voditelji programa, recitatori i sudionici na literarnom natječaju „Ružica Radičević“ te na otvorenom satu o „Branku Radičeviću“ gdje su dali svoj doprinos u kreativnim radionicama. Krajem studenog, gimnazijalci su posjetili Zajedničko vijeće općina, Srpski kulturni centar i knjižnicu „Zaharija Orfelin“ te se upoznali sa radom ove tri značajne institucije. Na samom kraju 2021. godine organiziran je stručni posjet Beogradu, Narodnom muzeju i Muzeju Vuka i Dositeja.

Gimnazija Vukovar / Šamac 2, HR-32000 Vukovar / www.gimnazija-vukovar.skole.hr / administracija@gimnazija-vukovar.skole.hr