UGLEDNI LIJEČNICI IZ KBC OSIJEK ODRŽALI PREDAVANJE O VAŽNOSTI DARIVANJA I TRANSPLANTACIJE ORGANA

Autor: Administrator , 18. 11. 2017.

13. studenoga 2017. u Gimnaziji Vukovar održano je predavanje o transplantaciji bubrega i darivanju organa za srednjoškolce.

Predavanje kojemu je domaćin bila Gimnazija Vukovar prvo je predavanje izvan  Osječko-baranjske županije koje organizira Županijsko povjerenstvo OBŽ-a Hrvatske liječničke komore. Uz nazočnost velikog broja učenika i nastavnika škole, predavanje su održali vrhunski medicinski stručnjaci iz područja transpalntacije i darivanja organa: dr. sc. Ozana Katarina Tot, dr. med., anesteziolog i bolnička koordinatorica za transplantaciju u KBC-u Osijek, prof. prim. dr. sc. Lada Zibar, dr. med., nefrolog i voditeljica transplantacijskog programa za bubreg u KBC-u Osijek i zamjenica predsjednika Županijskog povjerenstva OBŽ, zatim doc. dr. sc. Saška Marczi, iz Laboratorija za HLA tipizaciju KBC-a Osijek. Navedeni transpalantacijski specijalisti na predavanju su ukazali na važnosti darivanja organa, organizaciji sustava, povijesnim i medicinskim aspektima transplantacije općenito i presađivanju bubrega kao izdvojeno predavanje, te o svjetskom uspjehu Hrvatske u darivanju i transplantaciji organa. U Hrvatskoj se mogućim darivateljem organa smatra svaka preminula osoba koja se za života tome nije izričito protivila. Iako naš zakon ne propisuje obvezu traženja dozvole za eksplantaciju organa od obitelji umrle osobe, u praksi se poštuje stav obitelji. Zbog toga je važno svoju obitelj upoznati sa svojim stavom o darivanju organa poslije smrti. Osobe koje se protive darivanju dijelova tijela poslije smrti trebaju kod liječnika primarne zdravstvene zaštite potpisati Izjavu o nedarivanju organa. Izjave o nedarivanju upisuju se u registar nedarivatelja pri Ministarstvu zdravlja. Presađivanje ili transplantacija organa je metoda liječenja bolesnika kod kojih je došlo do nepovratnog zatajenja funkcije organa. Presaditi se mogu organi (bubreg, jetra, srce, pluća, gušterača, tanko crijevo), tkiva (koža, dijelovi kosti, srčani zalisci, krvne žile, rožnice i dr.) i stanice (krvotvorne matične stanice, stanice otoka gušterače…). Cilj ovakvih predavanja je popularizirati darivanje organa i njihovu transplantaciju, u čemu je Hrvatska najbolja u svijetu gledano prema broju doniranih organa na milijun stanovnika. Namjera je liječnika približiti mladima vrhunske rezultate hrvatske medicine, te ih na taj način motivirali za ostanak u Republici Hrvatskoj, kao  i na eventualni upis studija medicine – pojasnila je prof. Zibar. Ravnatelj Gimnazije Vukovar Davor Šijanović, istaknuo je kako određeni broj učenika vukovarske gimnazije svake godine upisuje studij medicine u Osijeku, te zahvalio profesorici Suzani Osička što je svojim poznanstvom s nazočnim liječnicama omogućila održavanje ovog predavanja.

« Svibanj 2024 »

Gimnazija Vukovar / Šamac 2, HR-32000 Vukovar / www.gimnazija-vukovar.skole.hr / administracija@gimnazija-vukovar.skole.hr